Elpriser för elområde SE4 — Malmö

Dagspris
201,12 öre/kWh
Imorgon: Tillg. efter kl 13:30
Timpris just nu (02:00)
133,12 öre/kWh
Senast uppdaterad 01:40
Lägsta timpris
102,92 öre/kWh
Kl. 05:00 - 06:00
Högsta timpris
305,91 öre/kWh
Kl. 19:00 - 20:00

Priserna gäller för 2026-10-12 och är exkl. moms, elskatt & avgift för elcertifikat. (Priser inkl. moms finns längre ned på sidan)

Spotpriser idag för SE4 — Timme för timme

Dagens elpris i SE4 är 201.12 öre/kWh. Det högsta spotpriset idag är 305,91 öre/kWh (kl. 19:00 - 20:00) och det lägsta priset är 102,92 öre/kWh (kl. 05:00 - 06:00). Det är en skillnad på 203,00 öre/kWh.

Timme för timme Timpris (öre/kWh) Inkl. moms (öre/kWh)
00:00 - 01:00 139,26 174,08
01:00 - 02:00 134,90 168,63
02:00 - 03:00 133,12 166,40
03:00 - 04:00 126,14 157,68
04:00 - 05:00 123,15 153,94
05:00 - 06:00 102,92 128,65
06:00 - 07:00 206,02 257,53
07:00 - 08:00 242,33 302,92
08:00 - 09:00 300,33 375,42
09:00 - 10:00 271,31 339,13
10:00 - 11:00 223,87 279,84
11:00 - 12:00 199,97 249,97
12:00 - 13:00 173,22 216,52
13:00 - 14:00 164,51 205,64
14:00 - 15:00 153,15 191,44
15:00 - 16:00 166,65 208,32
16:00 - 17:00 173,91 217,39
17:00 - 18:00 212,87 266,08
18:00 - 19:00 286,59 358,23
19:00 - 20:00 305,91 382,39
20:00 - 21:00 297,31 371,64
21:00 - 22:00 263,53 329,41
22:00 - 23:00 221,09 276,36
23:00 - 00:00 204,71 255,89

Elpriser de senaste två veckorna i SE4

Under de senaste två veckorna i SE4 var priset som högst (355,96 öre/kWh) den 28/9 mellan kl 19:00 - 20:00, och som lägst (3,91 öre/kWh) den 6/10 mellan kl 13:00 - 14:00.

Datum Medelpris (öre/kWh) Minpris (öre/kWh) Maxpris (öre/kWh)
2026-10-12 201,12 102,92 305,91
2026-10-11 134,40 39,73 257,39
2026-10-10 50,61 12,34 171,79
2026-10-09 45,68 11,93 135,80
2026-10-08 150,85 33,75 216,06
2026-10-07 219,72 159,28 316,40
2026-10-06 96,51 3,91 281,02
2026-10-05 98,34 12,65 195,76
2026-10-04 134,88 39,87 219,68
2026-10-03 147,79 45,21 226,74
2026-10-02 178,36 24,75 318,90
2026-10-01 180,17 105,84 292,33
2026-09-30 155,15 95,80 258,89
2026-09-29 185,49 117,21 267,13
2026-09-28 153,26 5,78 355,96

Månadspriser för SE4 det senaste året



MånadMånadspris (öre/kWh)Inkl. moms (öre/kWh)
Oktober 2026136,54170,68
September 2026120,98151,23
Augusti 202680,85101,06
Juli 202687,23109,04
Juni 2026104,29130,36
Maj 202695,38119,23
April 202668,1485,18
Mars 202686,02107,53
Februari 2026113,53141,91
Januari 2026113,58141,98
December 202565,3981,74
November 202581,06101,33
Oktober 202571,9389,91

Billigaste och dyraste elpriserna senaste månaden i SE4

SE4 — Dyraste dagspriserna
DatumPris (öre/kWh)
2026-09-14310,89
2026-09-22239,61
2026-10-07219,72
2026-10-12201,12
2026-09-23198,56
SE4 — Billigaste dagspriserna
DatumPris (öre/kWh)
2026-09-195,90
2026-09-209,70
2026-09-1845,03
2026-10-0945,68
2026-10-1050,61

Dessa tabeller visar de fem dyraste och fem billigaste dagarna för elpriser i elområde SE4 under de senaste 30 dagarna. Genom att analysera dessa data kan du få en snabb insikt i de extrema prisfluktuationerna för el i din region.

Trender i SE4

Se prisutvecklingen för elprisområde SE4 över tid.

Idag vs Igår
49.64%
66.72 öre/kWh
Senaste veckan
-19.15%
-29.53 öre/kWh
Senaste månaden
25.11%
26.60 öre/kWh

Morgondagens elpris timme för timme i SE4

TimmePris (öre/kWh)
Morgondagens priser brukar komma efter 13:30.

Din elkostnad just nu

Se vad din elförbrukning kostar just nu mellan kl. 02:00 - 03:00 om du bor i elområdet SE4.

Ladda mobilen

Ladda mobilen

(0.005 kWh)

0,01 kr

Duscha 10 min

Duscha 10 min

(4 kWh)

8,80 kr

Ladda din elbil

Ladda din elbil

(40 - 100 kWh)

87,96 - 219,90 kr

Tvätta & torktumla

Tvätta & torktumla

(2 - 4 kWh)

4,40 - 8,80 kr

Diskmaskin

Diskmaskin

(0.7 - 1.5 kWh)

1,54 - 3,30 kr

Ugn i 30 min

Ugn i 30 min

(1.1 kWh)

2,42 kr

Ett bad

Ett bad

(7.5 kWh)

16,49 kr

Titta på tv i en timme

Titta på tv i en timme

(0.06 kWh)

0,13 kr

Kylskåp per dag

Kylskåp per dag

(0.44 kWh)

0,97 kr

Dammsug i 10 min

Dammsug i 10 min

(0.33 kWh)

0,73 kr

Observera att priserna ovan räknas ut genom att ta det aktuella timpriset för en kilowattimme för SE4 som just nu är 133.12 öre/kWh, inbegripet med energiskatten på 42,8 öre/kWh samt momsen på 25%. (Kostnaden varierar baserat på vitvarornas energiklass och bostadens uppvärmning).

Elproduktion per kraftkälla i SE4

Nedanstående elproduktion per kraftkälla i SE4 avser månatlig elproduktion och elanvändning per elområde i GWh.

Vattenkraft
177 MW
Vindkraft
455 MW
Solkraft
131 MW
Kärnkraft
0 MW

(Källa: SCB:s Uppgifter enligt SNI 2007.)