Elpris idag — Dagens spotpris på el

Priser för 2026-10-17 kl. 17:36.

Priserna gäller för 2026-10-17 och är exkl. moms, elskatt & avgift för elcertifikat. (Priserna uppdateras en gång per timme - senast kl. 17:36)

Senaste 30 dagarnas utveckling av spotpriset

Under den senaste månaden har det dyraste spotpriset varit 613.01 öre/kWh 2026-09-22 (kl. 19 - 20) för elområde SE4, och det billigaste var -5.71 öre/kWh 2026-10-05 (kl. 22 - 23) för elområde SE3.



DatumSE1 (öre/kWh)SE2 (öre/kWh)SE3 (öre/kWh)SE4 (öre/kWh)
2026-10-18 — Imor.56,7269,9395,22164,06
2026-10-17 — Idag27,1934,1855,23150,05
2026-10-16 17,6136,9482,52203,72
2026-10-15 9,8519,6786,45195,54
2026-10-14 29,3647,8271,07128,10
2026-10-13 56,6471,67141,92172,68
2026-10-12 90,70115,00136,41201,12
2026-10-11 43,6448,2090,83134,40
2026-10-10 26,0927,2634,4050,61
2026-10-09 22,8423,0734,1345,68
2026-10-08 95,06101,04131,27150,85
2026-10-07 15,4518,05118,32219,72
2026-10-06 1,261,7441,4896,51
2026-10-05 8,0112,136,7798,34
2026-10-04 25,9327,7549,12134,88
2026-10-03 31,3634,5260,96147,79
2026-10-02 44,9847,4490,53178,36
2026-10-01 28,8526,5678,51180,17
2026-09-30 75,2085,20133,18155,15
2026-09-29 50,3965,00126,46185,49
2026-09-28 8,1213,6166,28153,26
2026-09-27 25,7027,6474,91110,05
2026-09-26 32,7732,1768,1494,71
2026-09-25 63,0270,34136,84192,08
2026-09-24 132,45135,96162,63173,77
2026-09-23 84,97126,17177,49198,56
2026-09-22 100,73133,72193,20239,61
2026-09-21 26,3522,4953,4971,92
2026-09-20 8,738,649,339,70
2026-09-19 7,841,114,615,90
2026-09-18 41,4441,9943,7945,03
2026-09-17 26,8028,1661,1387,54

Senaste årets spotpriser



MånadSE1 (öre/kWh)SE2 (öre/kWh)SE3 (öre/kWh)SE4 (öre/kWh)
Oktober 202633,8140,7777,05146,38
September 202646,4952,0388,01120,98
Augusti 202638,9744,1966,8980,85
Juli 202615,8917,3154,1687,23
Juni 202645,8144,5978,86104,29
Maj 202650,8553,6377,5295,38
April 202626,3727,1957,3368,14
Mars 202622,9621,2659,5086,02
Februari 202698,8598,61110,38113,53
Januari 202693,9394,28108,89113,58
December 202531,7232,1152,0365,39
November 202537,1634,4769,9881,06
Oktober 202514,2213,4863,2271,93

Spotpriser senaste 30 dagarna — Billigast & dyrast

SE1 — Dyraste dagspriserna
DatumPris (öre/kWh)
2026-09-24132,45
2026-09-22100,73
2026-10-0895,06
2026-10-1290,70
2026-09-2384,97
SE1 — Billigaste dagspriserna
DatumPris (öre/kWh)
2026-10-061,26
2026-09-197,84
2026-09-208,73
2026-09-288,12
2026-10-058,01
SE2 — Dyraste dagspriserna
DatumPris (öre/kWh)
2026-09-24135,96
2026-09-22133,72
2026-09-23126,17
2026-10-12115,00
2026-10-08101,04
SE2 — Billigaste dagspriserna
DatumPris (öre/kWh)
2026-09-191,11
2026-10-061,74
2026-09-208,64
2026-10-0512,13
2026-09-2813,61
SE3 — Dyraste dagspriserna
DatumPris (öre/kWh)
2026-09-22193,20
2026-09-23177,49
2026-09-24162,63
2026-10-13141,92
2026-09-25136,84
SE3 — Billigaste dagspriserna
DatumPris (öre/kWh)
2026-09-194,61
2026-10-056,77
2026-09-209,33
2026-10-0934,13
2026-10-1034,40
SE4 — Dyraste dagspriserna
DatumPris (öre/kWh)
2026-09-22239,61
2026-10-07219,72
2026-10-16203,72
2026-10-12201,12
2026-09-23198,56
SE4 — Billigaste dagspriserna
DatumPris (öre/kWh)
2026-09-195,90
2026-09-209,70
2026-09-1845,03
2026-10-0945,68
2026-10-1050,61

Spotpriser per elområde — Översikt

Elpris idag (dagspris)

Elpriser idag för Sveriges 4 elområden:

SE1 Luleå:27.19 öre/kWh
SE2 Sundsvall:34.18 öre/kWh
SE3 Stockholm:55.23 öre/kWh
SE4 Malmö:150.05 öre/kWh

Elpris nu (aktuellt pris)

Elpriser just nu (18:00 - 19:00):

SE1 Luleå:46.61 öre/kWh
SE2 Sundsvall:55.89 öre/kWh
SE3 Stockholm:62.38 öre/kWh
SE4 Malmö:186.28 öre/kWh

Elpris imorgon (2026-10-18)

Uppdateras efter 13:00 varje dag

SE1 Luleå:56.72 öre/kWh
SE2 Sundsvall:69.93 öre/kWh
SE3 Stockholm:95.22 öre/kWh
SE4 Malmö:164.06 öre/kWh

Elproduktion per kraftkälla

Nedanstående elproduktion per kraftkälla avser månatlig elproduktion och elanvändning i GWh.

Vattenkraft
5,452 MW
Vindkraft
2,885 MW
Solkraft
373 MW
Kärnkraft
3,811 MW

(Källa: SCB:s Uppgifter enligt SNI 2007.)

Prisutveckling — Trender

Vi jämför genomsnittliga elpriser för idag, senaste veckan och månaden med föregående perioder.